II Hrvatski kongres “Dileme u neurologiji” II Hrvatski kongres iz intenzivne neurologije

Pokrovitelji

Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi Republike Hrvatske
Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske
Ravnatelja Kliničkog bolničkog centra Zagreb, akademika Željka Reinera
Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Grada Zagreba, Gradskog ureda za zdravstvo, rad, socijalnu zaštitu i branitelje

Sponzori

Abbott Products GmbH
Alkaloid
Bayer Healthcare, Bayer Schering Pharma
Belupo
Boehringer Ingelheim
DePlano
Dräger
Farmal
Genzyme Adriatic
GlaxoSmithKline
Ewopharma
Kardian
Krka Farma
Lundbeck Croatia
Medial
Medic
Medis Adria
Medtronic
Merck Serono
Merck Sharp & Dohme
Novartis
Pharmamed Mado
Pliva
Pfizer
Sanofi-Aventis
Schiller

Osobita nam je čast i iskreno zadovoljstvo pozvati Vas u ime Organizacijskog odbora na II Hrvatski kongres “Dileme u neurologiji” i II Hrvatski kongres iz intenzivne neurologije, koji će se održati u razdoblju od 03. do 07. listopada 2010. u Novigradu u Istri.
Sretni smo što navedeni kongresi prerastaju u tradicionalne hrvatske neurološke znanstvene skupove za koje nam je glavni pokretač neprekidan napredak neuroznanosti, koji s jedne strane donosi mnoštvo novih spoznaja, ali istovremeno nameće i sve više dilema kako u dijagnostičkom tako i u terapijskom području. Rješenje navedenih dilema moguće je jedino kroz zajednička razmišljanja i izmjene iskustava.
Upravo je zato kongres dilema koncipiran više kao skup diskusija i radionica, okruglih stolova i foruma, ne zanemarujući istovremeno visoku profesionalnu i znanstvenu razinu, uz pomoć i svjetski priznatih stručnjaka iz navedenih područja.
S druge strane, intenzivna neurologija više nije domena nekih drugih struka već sve više nas neurologa, pri čemu je multidisciplinarni pristup ali i stjecanje novih spoznaja uvjet adekvatnog liječenja hitnih neuroloških bolesnika. Izmjena novih spoznaja kao i susret s kolegama komplementarnih struka razlog je potrebe organizacije ovakvih znanstvenih skupova, čija je glavna tema intenzivni neurološki bolesnik.
Vjerujemo da će nam ovako koncipirani Kongresi kroz bogat i zanimljiv stručno-znanstveni program pružiti konstruktivne smjernice za našu kliničku praksu, te Vas stoga pozivamo da nam se pridružite u stručnom radu, ali i ugodnom druženju u prelijepom istarskom gradiću.

Sanja Hajnšek,
Predsjednik Organizacijskog odbora II Hrv. kongresa „Dileme u neurologiji“

Zdravka Poljaković,
Predsjednik Organizacijskog odbora II Hrv. kongresa iz intenzivne neurologije

Klinika za neurologiju Kliničkog bolničkog centra Zagreb s
Katedrom za neurologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Referentni centar Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi RH za epilepsiju
Referentni centar Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi RH za intenzivnu neurologiju
Referentni centar Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi RH za neuromuskularne bolesti i kliničku elektromioneurografiju
Referentni centar Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi RH za demijelinizacijske bolesti SŽS-a
Hrvatsko neurološko društvo Hrvatskog liječničkog zbora
Hrvatsko društvo za EEG i kliničku neurofiziologiju Hrvatskog liječničkog zbora
Hrvatsko društvo za intenzivnu medicinu Hrvatskog liječničkog zbora
Sekcija za intenzivnu neurologiju Hrvatskog neurološkog društva Hrvatskog liječničkog zbora
Hrvatsko društvo za reanimatologiju Hrvatskog liječničkog zbora
Hrvatsko društvo za neuromuskularne bolesti i EMNG Hrvatskog liječničkog zbora

Predsjednik Organizacijskog odbora II Hrvatskog kongresa „Dileme u neurologiji“
Sanja Hajnšek

Dopredsjednik Organizacijskog odbora
Željka Petelin
Članovi Organizacijskog odbora:
Ervina Bilić, Vesna Brinar, Mario Habek, Darija Mahović-Lakušić, Branko Malojčić, Zdenko Mubrin, Vesna Nesek-Mađarić, Damir Petravić, Maja Relja, Srđana Telarović, Lea Unušić, Marija Žagar
Predsjednik Organizacijskog odbora II Hrvatskog kongresa iz intenzivne neurologije
Zdravka Poljaković

Dopredsjednik Organizacijskog odbora
Vesna Matijević
Članovi Organizacijskog odbora:
Igor Antončić, Silvija Hunyadi-Antičević, Ino Huseđinović, Josip Paladino, Marko Radoš, Svjetlana Šupe
Počasni Organizacijski odbor:
Silvio Bašić, Ivan Bielen, Vida Demarin, Ante Jurjević, Ivo Lušić, Silva Soldo-Butković.

Domagoj Alvir, Zagreb, Hrvatska
Igor Antončić, Rijeka, Hrvatska
Ervina Bilić, Zagreb, Hrvatska
Marina Boban, Zagreb, Hrvatska
Fran Borovečki, Zagreb, Hrvatska
Marija Bošnjak, Zagreb, Hrvatska
Vesna Brinar, Zagreb, Hrvatska
Hrvoje Budinčević, Zagreb, Hrvatska
Višnja Djaković, Zagreb, Hrvatska
Mario Habek, Zagreb, Hrvatska
Sanja Hajnšek, Zagreb, Hrvatska
Zdravko Heinrich, Zagreb, Hrvatska
Velimir Išgum, Zagreb, Hrvatska
Antonia Jakovčević, Zagreb, Hrvatska
Davor Jančuljak, Osijek, Hrvatska
Vesna Jureša, Zagreb, Hrvatska
Nataša Klepac, Zagreb, Hrvatska
Ida Kovač, Zagreb, Hrvatska
Norbert Kovacs, Pečuh, Mađarska
Sanja Kovačić, Zabok, Hrvatska
Arijana Lovrenčić-Huzjan, Zagreb, Hrvatska
Branko Malojčić, Zagreb, Hrvatska
Darija Mahović Lakušić, Zagreb, Hrvatska
Meri Matijaca, Split, Hrvatska
Vesna Matijević, Zagreb, Hrvatska
Vlasta Merz, Zagreb, Hrvatska
Davorin Mitar, Zagreb, Hrvatska
Zoran Mitrović, Zagreb, Hrvatska
Goran Mrak, Zagreb, Hrvatska
Zdenko Mubrin, Zagreb, Hrvatska
Tamara Murselović, Zagreb, Hrvatska
Sibila Nanković, Zagreb, Hrvatska
Vesna Nesek-Mađarić, Zagreb, Hrvatska
David Ozretić, Zagreb, Hrvatska
Natalia Palac, Zagreb, Hrvatska
Josip Paladino, Zagreb, Hrvatska
Željka Petelin, Zagreb, Hrvatska
Damir Petravić, Zagreb, Hrvatska
Ratimir Petrović, Zagreb, Hrvatska
Mladen Petrunić, Zagreb, Hrvatska
Slaven Pikija, Varaždin, Hrvatska
Zdravka Poljaković, Zagreb, Hrvatska
Marko Radoš, Zagreb, Hrvatska
Maja Relja, Zagreb, Hrvatska
Krešimir Rotim, Zagreb, Hrvatska
Tomislav Sajko, Zagreb, Hrvatska
Silva Soldo-Butković, Osijek, Hrvatska
Jasna Stoić-Brezak, Zagreb, Hrvatska
Walter Struhal, Linz, Austria
Goran Šimić, Zagreb, Hrvatska
Svjetlana Šupe, Zagreb, Hrvatska
Srđana Telarović, Zagreb, Hrvatska
Lea Unušić, Zagreb, Hrvatska
Davorka Vranješ, Zagreb, Hrvatska
Sandra Vučković Rebrina, Zagreb, Hrvatska
Vlasta Vuković Cvetković, Zagreb, Hrvatska
Marija Žagar, Zagreb, Hrvatska
Jörg Wellmer, Bochum, Njemačka

GLAVNE TEME „Dileme u neurologiji“
  1. EPILEPSIJE
    • Suvremene dijagnostičke procedure i terapijske smjernice.
  2. EKSTRAPIRAMIDNE BOLESTI
    • Dileme u dijagnostici i terapiji, tremor kao specifični dijagnostički problem.
  3. KOGNITIVNA NEUROLOGIJA
    • Klinička potreba i ekonomska opravdanost.
  4. CEREBROVASKULARNE BOLESTI
    • Bolesti vratnih arterija: dijagnostičke i terapijske dileme.
    • Postoji li moždani udar nepoznatog uzroka?
    • Pprevencija moždanog udara: jesmo li dovoljno brzi i agresivni?
  5. NEUROMUSKULARNE BOLESTI
    • Terapija neuromuskularnih bolesti, koliki su pomaci?
  6. DEMIJELINIZACIJSKE BOLESTI
    • Transverzalni mijelitis.
    • CCSVI – uzrok ili posljedica MS.
    • Kako prepoznati ADEM?
    • Dolazi li kraj liječenja MS interferonom?
    • Treba li liječiti bolesnike temeljem nalaza MR-a?
    • MS i trudnoća.
  7. GLAVOBOLJE
    • Strategija terapije atake migrene: stratificirani vs postupni pristup.
    • Foramen ovale perzistens i migrena: koincidencija ili nešto više?
    • Prekomjerna upotreba analgetika – uzrok ili posljedica kronične glavobolje?
    • CT ili MR u bolesnika s glavoboljom i urednim neurološkim statusom.
  8. NEUROLOŠKI FORUM
    • Dileme u polikliničkoj i konzilijarnoj neurološkoj službi.
    • Tranzitorna globalna amnezija – hitno stanje u neurologiji?
    • Vrtoglavica – kako od benigne bolesti napraviti kroničnog bolesnika.
    • Sinkopa ili epileptički napadaj?

 

GLAVNE TEME „Intenzivna neurologija“
  1. PREVENCIJA TROMBOEMBOLIJE TIJEKOM I NAKON INTRAKRANIJSKIH KRVARENJA.
  2. MOŽDANA AUTOREGULACIJA – MIT ILI ISTINA?
  3. HIPOTERMIJA U NEUROLOŠKOM JIL-U.
  4. BOLESNIK U KOMI – DIJAGNOSTIČKI I TERAPIJSKI ALGORITMI.
  5. ENDOVASKULARNO LIJEČENJE INTRAKRANIJSKIH KRVOŽILNIH MALFORMACIJA.
  6. TROMBOZA VENSKIH SINUSA – KOLIKO JE ČESTO USPIJEMO PREPOZNATI?
  7. Okrugli stol – tromboliza u Hrvatskoj – vlastita iskustva.

PREGLED PROGRAMA KONGRESA

DILEME U NEUROLOGIJI

HOTEL NAUTICA HOTEL MAESTRAL
Nedjelja: 03.10.2010.
18:00 – 20:00
20:00
Dolazak i prijava sudionika
Domjenak dobrodošlice – Lounge bar
Ponedjeljak: 04.10.2010.
09:00 – 13:00
13:00 – 13:30
13:30 – 15:00
15:00 – 19:00
Epilepsije
Poster sekcija
Pauza za ručak
Glavobolje
Neuromuskularne bolesti
Poster sekcija
Pauza za ručak
Kognitivna neurologija
Utorak: 05.10.2010.
09:00 – 13:00
13:00 – 13:30
13:30 – 15:00
15:00 – 19:00
Ekstrapiramidne bolesti
Poster sekcija
Pauza za ručak
Demijelinizacijske bolesti
Cerebrovaskularne bolesti
Poster sekcija
Pauza za ručak
Neurološki Forum
20:30 Svečana večera – Agroturizam

 

INTENZIVNA NEUROLOGIJA

HOTEL NAUTICA
Srijeda: 06.10.2010.
09:00 – 13:30
13:30 – 15:00
15:00 – 19:00

Hipotermija u neurološkom JIL-u
Bolesnik u komi – dijagnostički i terapijski algoritmi
Prevencija tromboembolije tijekom i nakon intrakranijskih krvarenja

Kratka priopćenja – Poster sekcija
Pauza za ručak
Moždana autoregulacija – mit ili istina?
Tromboza venskih sinusa – dijagnostički i terapijski kriteriji
Satelitski simpozij – KRKA – primjena klopidogrela i statina kod
primarnih inrakranijskih krvarenja
20:00 COCKTAIL party na bazenu
Četvrtak: 07.10.2010.
09:00 – 13:00
Endovaskularno liječenje intrakranijskih krvožilnih malformacija
Primjena antibiotika u intenzivnoj neurologiji
Okrugli stol – tromboliza u Hrvatskoj – zajednička iskustva
14:00 Izlet iznenađenja (povratak oko 19:00)

 

PROGRAM KONGRESA
DILEME U NEUROLOGIJI

Ponedjeljak: 04.10.2010.
HOTEL NAUTICA HOTEL MAESTRAL
  • Epilepsije – suvremene dijagnostičke procedure i terapijske smjernice
  • Predsjedavajući: Sanja Hajnšek, Ivo Lušić, Željka Petelin
  • 09:00-09:30 Jörg Wellmer: The Value of MRI Post-Processing for Epilepsy Surgery
  • 09:30-09:50 Sanja Hajnšek: Značaj kortikalne stimulacije kod farmakorezistentnih epilepsija – naša iskustva
  • 09:50-10:05 Željka Petelin: Značaj video-EEG monitoriranja i invazivnog
    monitoriranja kod farmakorezistentnih epilepsija – naša iskustva
  • 10:05-10:20 Marko Radoš: Sinteza funkcionalnih i morfoloških aspekata MR-a mozga kod epilepsija
  • 10:20-10:25 Sibila Nanković, Marko Radoš, Sanja Hajnšek, Željka Petelin, Komparacija fMR-a mozga i WADA testa – naša iskustva (kratko priopćenje)
  • 10:25-10:40 Diskusija
  • 10:40-11:00 Pauza za kavu
  • Predsjedavajući: Goran Mrak, Marko Radoš, Krešimir Rotim
  • 11:00- 11:15 Goran Mrak, Josip Paladino, Andrej Desnica: Operacije farmakorezistentnih temporalnih epilepsija – naše trogodišnje iskustvo
  • 11:15-11:30 Goran Mrak, Andrej Desnica, Josip Paladino: Indikacije za invazivno monitoriranje i implantacija subduralnih i dubokih mozgovnih elektroda kod farmakorezistentnih epilepsija – naša iskustva
  • 11:30-11:45 Tomislav Sajko, Krešimir Rotim, Nikolina Dumančić, Marta Borić, Hrvoje Hećimović: Neurokirurško liječenje medikamentozno tvrdokorne epilepsije sljepoočnog režnja uzrokovane sklerozom hipokampusa
  • 11:45-11:55 Antonia Jakovčević, Marko Radoš: Morfološki aspekti kortikalne displazije i progresivne multifokalne encefalopatije
  • 11:55-12:10 Diskusija
  • 12:10-12:45 Novartis– Satelitski simpozij: Okskarbazepin u liječenju epilepsije
  • Predsjedavajući: Sanja Hajnšek, Željka Petelin
  • 12:10-12:25 Željka Petelin, Antonela Bazina: Specifičnosti liječenja epilepsija okskarbazepinom
    12:25-12:45 Sanja Hajnšek, Ivan Marković: Četverogodišnje iskustvo Referentnog centra za epilepsiju KBC-a Zagreb u liječenju epilepsija okskarbazepinom
  • 12:45-13:05 Medtronic – Satelitski simpozij
    Norbert Kovacs: Deep brain stimulation for movement disorders
  • 13:30-15:00 Pauza za ručak
  • Dijagnostika i liječenje neuromuskularnih bolesti- koliki su pomaci?
  • Predsjedavajući: Zoran Mitrović, Marija Žagar, Biserka Kovač
  • 9:00-9:30 Marija Žagar: Dijagnostičke i terapijske poteškoće kod bolesnika oboljelih od miastenije gravis u starijoj životnoj dobi
  • 9:30-10:00 Davorka Vranješ: Klinički oblici bolesti motoričkih neurona:dijagnostički izazov
  • 10:00-10:30 Ervina Bilić: Uloga koenzima Q10: karnitina: oligoelemenata i vitamina u liječenju neuromuskularnih bolesti
  • 10:30-11:00 Pauza za kavu
  • Predsjedavajući: Zoran Mitrović, Ervina Bilić, Davorka Vranješ
  • 11:00-11:30 Zoran Mitrović: Prema terapiji nasljednih neuromuskularnih bolesti
  • 11:30-12:00 Sandra Vučković Rebrina: Koliki je doprinos vegetativnog testiranja u dijagnostici dijabetičke neuropatije
  • 12:00-12:30 Ida Kovač: Mogućnosti fizikalne terapije u liječenju neuromuskularnih bolesti:očekivanja i realnost
  • 12:30-13:00 OKRUGLI STOL
  • 13:00- 13:30 Poster sekcija
    Predsjedavajući: Dubravka Šepić-Grahovac
  • 1. I. Adamec i sur.: Longitudinally extensive transverse myelitis
    2. T. Gabelić i sur.: T2 hyperintensities in the white matter: is it always MS?
    3. V. Šulentić i sur.: Dijagnostički značaj BESA programa u preoperativnoj obradi farmakorezistentnih epilepsija
    4. S. Telarović i sur.: Enkopreza i epilepsija – rijetki inicijalni simptomi Wilsonove
    bolesti
  • Glavobolje
  • Predsjedavajući: Damir Petravić, Davor Jančuljak, Darija Mahović Lakušić
  • 15:00-15:35 Goran Šimić: Neuropeptidi: uloga u patogenezi primarnih glavobolja?
  • 15:35-15:55 David Ozretić : Akutna glavobolja – kada neuroradiološka obrada?
  • 15:55-16:15 Darija Mahović-Lakušić: Strategija terapije atake migrene: stratificirani vs postupni pristup?
  • 16:15-16:35 Damir Petravić: Lamotrigin u profilaktičkoj terapiji glavobolja
  • 16:35-17:05 Pauza za kavu
  • 17:05-17:25 Damir Petravić: Prekomjerna upotreba analgetika: uzrok ili posljedica kronične glavobolje?
  • 17:25-17:45 Davor Jančuljak: Kronična posttraumatska glavobolja: psihosomatski vs strukturalni poremećaj?
  • 17:45-18:15 Diskusija
  • 18:15-19:00 Medis – Satelitski simpozij: Novosti u liječenju multiple skleroze
  • 18:15- 18:30 Marija Bošnjak: Avonex- prikaz studija CHAMPIONS i ASSURANCE
  • 18:30-18:40 Vesna Brinar: Tysabri – Novost u liječenju multiple skleroze
  • 18:40- 19:15 Tomislav Šaško: Tysabri Safety Update
  • Kognitivna neurologija – klinička potreba i ekonomska opravdanost
  • Predsjedavajući: Zdenko Mubrin, Vesna Jureša, Ratimir Petrović, Velimir Išgum
  • 14:30 – 14:50 Zdenko Mubrin: Uvod u dileme ili uvodne dileme
  • 14:50 – 15:10 Vesna Jureša: Kognitivni poremećaji – javnozdravstveno značenje i socijalno medicinsko breme
  • 15:10 – 15:30 Fran Borovečki: Dvojbe i prednosti genomskih pristupa u dijagnostici kognitivnih poremećaja
  • 15:30 – 15:50 Ratimir Petrović: Kako i koliko nam koristi rana dijagnostika kognitivnih poremećaja
  • 15:50 – 16:10 Velimir Išgum: Kognitivni evocirani potencijali – izbor optimalne stimulacijske paradigme
  • 16:10 – 16:20 Ana Branka Šefer: Voljni evocirani potencijali pokreta (kratko priopćenje)
  • 16:20 – 16:30 Magdalena Krbot : Usporedba vidne i slušne Sternbergove paradigme kod ispitivanja kognitivnih evociranih potencijala (kratko priopćenje)
  • 16:30 – 17:00 Pauza za kavu
  • 17:00 – 17:20 Marina Boban: Pod kojim okolnostima liječiti blagi kognitivni poremećaj
  • 17:20 – 17:40 Nataša Klepac: Kako liječiti kognitivne simptome
  • 17:40 – 18:00 Natalia Palac: Opravdanost troškova kognitivne rehabilitacije
  • 18:00 – 18:10 Višnja Djaković: Kasne posljedice HS encefalitisa (kratko priopćenje)
  • 18:10 – 18:20 Josip Sekovanić: Zagonetan uzrok demencije (kratko priopćenje)
  • 18:20 – 18:30 Anton Glasnović: Smetnje pamćenja kod hipokampalnog infarkta (kratko priopćenje)
  • 18:30 – 19:00 Generalna diskusija
Utorak: 05.10.2010.
  • Ekstrapiramidne bolesti – dileme u dijagnostici i terapiji
  • Predsjedavajući: Maja Relja, Srđana Telarović
  • 09:00-09:30 Maja Relja: „Hardware“ i/ili „software“ u dijagnostici poremećaja pokreta
  • 09:30-09:50 Ratimir Petrović: Funkcijska dijagnostika poremećaja pokreta
  • 09:50-10:20 Srđana Telarović: Tremor: dijagnostičke zamke i kako ih izbjeći
  • 10:20-10:40 Vladimir Miletić: Sindrom nemirnih nogu – funkcionalni poremećaj ili simptom
  • 10:40-11:00 Diskusija
  • 11:00 – 11:30 Pauza za kavu
  • 11:30-12:00 Kratka priopćenja
    T. Samardžić, R. Petrović R, Z. Mubrin, S. Telarović, B. Radić, Dijagnostički postupnik nuklearno-medicinskih pretraga u dva bolesnika s ekstrapiramidnim sindromom
    T. Baica, B. Vuković, Bolesnik sa Parkinsonovom bolešću i diseminiranim encefalomijelitisom
    V. Miletić, T. Samardžić, G. Pavliša, M. Relja, Parkinsonizam uzrokovan trovanjem ugljičnim monoksidom – učinak levodope?
    M. Relja i V. Miletić, Prepoznaju li se nemotorički simptomi u ranom stadiju Parkinsonove bolesti?
  • 12:00-13:00 Novartis – Satelitski simpozij: COMT inhibicija u liječenju Parkinsonove bolesti
  • Predsjedavajući: Maja Relja, Srđana Telarović
  • 12:00-12:30 Maja Relja: Kontinuirana stimulacija dopaminergičkih receptora: levodopa/COMT inhibicija
  • 12:30-13:00 Srđana Telarović: COMT inhibitori u kliničkoj praksi
  • 13:30-15:00 Pauza za ručak
  • Cerebrovaskularne bolesti
  • Predsjedavajući: Arijana Lovrenčić-Huzjan, Branko Malojčić
  • 09:00-09:30 Branko Malojčić: Postoji li kriptogeni moždani udar?
  • 09:30-10:00 Arijana Lovrenčić-Huzjan: Potreba intervencije kod asimptomatske karotidne bolesti?
  • 10:00-10:30 Sanja Kovačić: Rizici u liječenju cerebrovaskularnih bolesti
  • 10:30-11:10 Pauza za kavu
  • 11:10-11:40 Silva Soldo-Butković: Neurorehabilitacija u cerebrovaskularnim bolestima – kada i do kada?
  • 11:40 – 12:10 Hrvoje Budinčević: TIA – Dijagnostičko – terapijske dileme
  • 12:10-12:40 Mladen Petrunić, Davorin Mitar: Prevencija moždanog udara – jesmo li dovoljno brzi i žestoki?
  • 13:00- 13:30 Poster sekcija
  • Predsjedavajući: Svjetlana Šupe
  • 1. K. Buljan i sur.: Nasljedne trombofilije i ishemijski moždani inzult: prikaz serije
    slučajeva
    2. I. Gašparić i sur.:Multifokalne nodularne lezije mozga – infektivna bolest ili metastaze
    3. M. Mišir i sur.:Predviđanje hemoragičnih komplikacija trombolitičke terapije
    4. N. Pejanović-Škobić i sur.: Čimbenici utjecaja kvalitete života nakon moždanog udara:
    rezultati „Stroke impact scale version 3“
    5. B. Radanović i sur.: Tromboliza
    6. S. Soldo-Butković i sur.: Fabryeva bolest – klinički i dijagnostički izazov
  • Demijelinizacijske bolesti
  • Predsjedavajući: Vesna Brinar, Mario Habek, Silva Soldo-Butković
  • 15:00-15:30 Vesna Brinar: MS – dijagnostičke i terapijske dileme
  • 15:30-16:00 Mario Habek: Neuobičajeni klinički simptomi demijelinizacijskih bolesti
  • 16:00-16:30 Meri Matijaca: Komplikacije trudnoće: poroda i puerperija kod bolesnice s MS-om
  • 16:30-16:40 Diskusija
  • 16:40-17:00 Pauza za kavu
  • 17:00-17:30 Vesna Brinar: Je li došao kraj ere imunomodulacijskog liječenja?
  • 17:30-18:00 Silva Soldo-Butković: Rehabilitacija bolesnika s MS-om
  • 18:00-18:30 Mario Habek: Diferencijalna dijagnoza transverzalnog mijelitisa
  • 18:30-19:10 Pliva – Satelitski simpozij: Copaxone u liječenju MS-a
  • 18:30-18:50 Vesna Brinar: Copaxone: osnova liječenja MS-a
  • 18:50-19:10 Mario Habek: Primjeri iz kliničke prakse
  • Neurološki Forum
  • Predsjedavajući: Sanja Hajnšek, Branko Malojčić
  • 15:00-15:20 V. Vuković: Migrenski vertigo Cvetković
  • 15:20-15:40 S. Pikija: Kronična subjektivna nestabilnost: fobički posturalni vertigo ili „vertiginozni sindrom“?
  • 15:40-16:00 V. Djaković: Ne tako benigni vertigo
  • 16:00-16:20 M. Boban: Tranzitorne globalne amnezije su hitna stanja?
  • 16:20-17:00 Pauza za kavu
  • 17:00-17:20 A. Mišmaš: Sinkopa ili epileptički napadaj?
  • 17:20-17:40 L. Unušić: Vaskularni parkinsonizam
  • 17:40-18:00 B. Malojčić: Tinitus
  • 18:00-18:20 V. Nesek-Mađarić: Dileme u polikliničkoj i konzilijarnoj neurološkoj službi
20:30 Svečana večera (polazak autobusima ispred hotela Nautica i Maestral u 20:00)

 

INTENZIVNA NEUROLOGIJA

HOTEL NAUTICA Srijeda: 06.10.2010.
  • Moždana regulacija – mit ili istina?
  • Predsjedavajući: Jasna Stoić-Brezak, Svjetlana Šupe
  • 09:00-09:20 Vlasta Merz: Praćenje i održavanje hemodinamike bolesnika u JIL-a
  • 09:20-09:40 Tamara Murselović: Mikrodijaliza-monitoriranje metabolizma mozga tijekom liječenja u JIL-u
  • 09:40-10:00 Jasna Stoić-Brezak: Rano prepoznavanje moždane smrti i hemodinamsko održavanje potencijalnog donora
  • 10:00-10:30 Walter Struhal: Osjetljivost baroreceptora u dijagnostici cerebralne smrti
  • 10:30-11:00 Diskusija
  • 11:00-11:30 Pauza za kavu
  • Prevencija tromboembolije tijekom i nakon intrakranijskih krvarenja
  • Predsjedavajući: Vesna Matijević, Igor Antončić
  • 11:30-11:50 Vesna Matijević: Treba li bolesnik s primarnim intracerebralnim krvarenjem biti liječen antiagregacijskom/koagulantnom terapijom?
  • 11:50-12:10 Svjetlana Šupe: Terapijske dileme kod primarnih intrakranijskih krvarenja
  • 12:10-12:30 Antonija Mišmaš: Disekcije (kratko priopćenje)
  • 12:30-12:45 Diskusija
  • 13:00-15:00 Pauza za ručak
  • Bolesnik u komi – dijagnostički i terapijski algoritmi
  • Predsjedavajući: Silva Soldo-Butković, Zdravka Poljaković
  • 15:00-15:20 Zdravka Poljaković: Dijagnostičke dileme kod bolesnika s poremećajem svijesti
  • 15:20-15:40 Hrvoje Budinčević: Respiratorna insuficijencija u neurološkom JIL-u
  • 15:40-16:00 Silva Soldo-Butković: Neurorehabilitacija u Jedinicama intenzivnog neurološkog liječenja
  • 16:00-16:20 Diskusija
  • Tromboza venskih sinusa – dijagnostički i terapijski kriteriji
  • Predsjedavajući: Domagoj Alvir, Marko Radoš
  • 16:20-16:50 Marko Radoš: Dijagnostičke mogućnosti tromboze venskih sinusa
  • 16:50-17:10 Domagoj Alvir: Kliničke zamke u dijagnostici i liječenju tromboze venskih sinusa
  • 17:10-17:45 Krka – Satelitski simpozij uz kavu
    Zdravka Poljaković i Domagoj Alvir: Primjena klopidogrela i statina kod primarnih intrakranijskih krvarenja
  • 20:00 COCKTAIL party na bazenu
HOTEL NAUTICA Četvrtak: 07.10.2010.
  • Endovaskularno liječenje intrakranijskih krvožilnih malformacija
  • Predsjedavajući: Josip Paladino, Hrvoje Budinčević
  • 09:00-09:30 Antonela Bazina: Klinička prezentacija AVM – naša iskustva
  • 09:30-10:00 Marko Radoš: Endovaskularno liječenje AVM-liječenje bez rizika?
  • 10:00-10:30 Josip Paladino: Goran Mrak: Neurokirurgija AVM danas
  • 10:40-11:00 Diskusija
  • 11:00-11:15 Zdravka Poljaković: Primjena antibiotika u intenzivnoj neurologiji
  • 11:15-11:30 KARDIAN d.o.o.: Suvremena tehnologija umjesto ruku – uređaj Vest i Liko dizalice
  • 11:30-11:50 Pauza za kavu
  • OKRUGLI STOL
  • 11:50-13:00 Tromboliza u Hrvatskoj-podijelimo iskustva!
  • 14:00 Izlet iznenađenja (povratak oko 19:00)

Datum održavanja kongresa:
03.-05.10.2010. Kongres “Dileme u neurologiji”
06. i 07. 10. 2010. Kongres iz intenzivne neurologije

Mjesto održavanja kongresa:
hotel Nautica****, hotel Maestral****
Novigrad, Sv. Anton 15, 52466 Novigrad
Fax: +385 52/600-450 e-mail:info@nauticahotels.com

Nautica
Hotel Nautica
Maestral
Hotel Maestral

Rezervacija smještaja:
Hotel Nautica, Sv. Anton 15, 52466 Novigrad
Fax: +385 52/600-450 e-mail:info@nauticahotels.com

Kontakt osoba: gđa Danijela Kurtić, gđa Edita Unihanić
Tel. +385 052/600-480
Smještaj će biti osiguran u hotelima:
Hotel Nautica i Hotel Maestral
(hoteli su međusobno udaljeni 10 min hoda)

Službeni jezik kongresa: hrvatski i engleski

Tajnica kongresa – kontakt osoba:
Gđa. Aleksandra Novosel, dipl.oec.
KBC Zagreb, Klinika za neurologiju
Kišpatićeva 12, 10000 ZAGREB
e-mail:dileme2010-intnrl2010@net.hr
Tel. +385 1/2388-310 Fax: +385 1/2421-846

Registracija i prijava sažetaka:
Posteri: molimo poslati na adresu tajnice Kongresa u elektronskom obliku.
Rok za prijavu sažetaka i postera je 01.09.2010. godine.
online prijava sažetaka

 

Kotizacija:

Datum uplate kotizacije DILEME U NEUROLOGIJI INTENZIVNA NEUROLOGIJA DILEME +INT.NRL
Nakon 15.06. 2000 1500 3000
Specijalizanti 1000 800 1500
Jedan dan kongresa 1000 1000 *Cijene su u kunama

Kotizacija za kongres „Dileme u neurologiji“ obuhvaća pristup svim predavanjima, kongresni materijal,
stanke za kavu, ručkove tijekom kongresa, domjenak dobrodošlice, svečanu večeru, izlet iznenađenja.
Kotizacija za kongres iz intenzivne neurologije obuhvaća pristup svim predavanjima, kongresni materijal,
svečanu večeru, cocktail-party, ručkove i stanke za kavu tijekom trajanja kongresa, izlet iznenađenja.
Obje kotizacije obuhvaćaju sve navedeno tijekom cijelog trajanja kongresa.

Uplata na račun:
HLZ, Hrvatsko društvo za EEG i kliničku neurofiziologiju,Šubićeva 9, Zagreb
s naznakom za kongres,
broj računa: 2360000-1101214818
Poziv na broj: 268-446

Kongresi su bodovani od Hrvatske liječničke komore prema Pravilniku Komore.